Ευχαριστίες για το διήμερο των εκδηλώσεων 16 & 17 Μαρτίου 2019

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία-Παράρτημα Ν. Μαγνησίας θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους όσους με την παρουσία τους τίμησαν το διήμερο των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 16 και την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019. Πλήθος κόσμου συνάδελφοι, φίλοι και φίλες της ΕΜΕ και των Μαθηματικών κόσμησαν με την παρουσία τους καταρχάς την ομιλία του Καθηγητή Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.  κ. Βασίλη Κάλφα με θέμα: «Ο Κόσμος του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη». Ο καθηγητής, πλέον ειδικός στους φιλοσόφους της αρχαιότητας, με τον άμεσο και ιδιαίτερο τρόπο του μύησε το κοινό στα κοσμολογικά μοντέλα της αρχαιότητας δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη. Ακολούθησε συζήτηση και ερωτήσεις από το κοινό.

Την επομένη ημέρα, στην Τελετή Απονομής, στην κατάμεστο αμφιθέατρο απονέμοντας το πρώτο μετάλλιο ο καθηγητής προσφωνώντας τόνισε τη στενή σχέση Μαθηματικών και Φιλοσοφίας από την Αρχαιότητα μέχρι τις ημέρες μας. Σημείωσε επίσης το πόσο σημαντικά εφόδια είναι και οι δυο αυτές επιστήμες για την επιστημονική και όχι μόνο κατάρτιση του μαθητή και αργότερα για την εξέλιξή του ως ενήλικα. Την Τελετή Απονομής τίμησαν η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Βόλου Κα Γκαντόλα Β., η εκπρόσωπος του Διευθυντή της Β/θμιας Κα Κανταράκη, η συντονίστρια Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής Κα Μωραΐτη Π., Διευθυντές και συνάδελφοι από τις σχολικές μονάδες των βραβευθέντων μαθητών καθώς και γονείς και συγγενείς τους.

Στους μαθητές διανεμήθηκαν ως δώρα βιβλία μαθηματικών προσφορά του Παραρτήματος.

Φωτογραφίες από το διήμερο ΕΔΩ