Ευχαριστίες για το 9ο Θερινό Μαθηματικό Σχολείο 2019

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  ευχαριστεί θερμά όλους όσους υποστήριξαν ηθικά και υλικά την πραγματοποίηση του 9ου Θερινού Μαθηματικού Σχολείου 2019, με τη βοήθεια και τη συμπαράσταση των οποίων κατέστη δυνατή η πολύ επιτυχημένη διεξαγωγή του.Το σχολείο υλοποιήθηκε από 24-28 Ιουνίου 2019 στο διδακτήριο του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου και σε αυτό  συμμετείχαν 200 μαθητές και δίδαξαν 50 συνολικά καθηγητές και συνεργάτες στα μαθήματα και τα παράλληλα εργαστήρια. Τα μαθήματα Μαθηματικών που διδάχθηκαν στους μικρούς μαθητές ήταν υψηλού επιπέδου και ειδικά σχεδιασμένα από την Επιτροπή Θεμάτων και Διαγωνισμών του Παραρτήματός μας. Τα δε παράλληλα εργαστήρια ήταν στοχευμένα και είχαν απόλυτη συνάφεια με τη Μαθηματική Επιστήμη, με στόχο να δοθούν στους μαθητές ερεθίσματα αναφορικά με τη διασύνδεση των Μαθηματικών με άλλες μορφές Επιστημών και Τεχνών.

Ιδιαίτερα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε:

1.Το Δήμο  Βόλου, μεγάλο χορηγό του 9ου  Θερινού Σχολείου και ιδιαιτέρως την Αντιδήμαρχο Παιδείας & Πολιτισμού Δήμου Βόλου Κα Καντόλα Βιολέττα, την  Κα Κότογλου Δέσποινα,Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου, καθώς και τον κ. Γαλάτη Απόστολο, Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Β/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου για την ευγενική χορηγία

2. Το Δήμο Αλμυρού για την παραχώρηση του λεωφορείου για τη μεταφορά των μαθητών και των καθηγητών που παρακολούθησαν και δίδαξαν στο θερινό σχολείο

3.Τον Διευθυντή κ. Γεώργιο Γκράσσο καθώς και όλο το Σύλλογο Διδασκόντων του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου για τη φιλοξενία και την παραχώρηση των χώρων και των υποδομών του διδακτηρίου

4. Την ΕΨΑ ΒΟΛΟΥ  και ιδιαίτερα την Κα Τσαούτου Πένυ και το Τμήμα Marketing για την ευγενική χορηγία και τη διανομή χυμών και αναψυκτικών στους μαθητές και καθηγητές του θερινού σχολείου

5.Την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου και ιδιαιτέρως τους κ.κ. Ξενάκη Χρ. και Ζαγάκο Γεώργιο για την εξαιρετική διαδραστική παρουσίαση τους «Ένα συναρπαστικό ταξίδι στη γειτόνισσά μας τη Σελήνη»

6.Τη Σκακιστική Ένωση Βόλου και τον Πρόεδρό της κ. Χατζηπολίτη Γεώργιο για τα πολύ επιτυχημένα μαθήματα σκάκι που προσέφερε στους μαθητές

7. Τον εικαστικό και καθηγητή καλλιτεχνικών της Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Αλεξίου Παναγιώτη για τα άψογα και ευφάνταστα καλλιτεχνικά-δημιουργικά εργαστήρια «Τέχνη & Μαθηματικά» με τα οποία κατάφερε να μυήσει τους μικρούς μαθητές στη βαθύτερη σχέση Γεωμετρίας & Τέχνης.

8. Τους συναδέλφους των Φυσικών Επιστημών του 7ου Γυμνασίου Βόλου: α) τον κ. Καραγατσλή Φίλιππο, Φυσικό, που παρουσίασε το Νόμο του Hooke και τη γραμμική εξάρτηση του ελατηρίου, β) την Κα Καλαντζή Ελένη Βιολόγο,με το διαδραστικό εργαστήρι Βιολογίας, οι οποίοι επιμελήθηκαν και δυο εξαιρετικά booklet τα οποία διανεμήθηκαν στους μαθητές,  γ) την Κα Μαντζαφλέρη Ιωάννα, Χημικό με την ομάδα της του Χημικούς Επιστήμονες και το εργαστήρι με θέμα τη “Διάσπαση της επιφανειακής τάσης ή…τα χρώματα χορεύουν” και το “Μπαλόνι φακίρης” για τη μείωση της πίεσης λόγω αύξησης του εμβαδού (επιφάνεια επαφής-αντιστρόφως ανάλογα ποσά) και την Κα Παπαδοπούλου Παρασκευή, Γεωλόγο, με το εργαστήρι Γεωγραφίας και τη χρήση της Κλίμακας, για τα πολύ επιτυχημένα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών

9. Τους εθελοντές και τις εθελόντριες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Βόλου για την υγειονομική κάλυψη του Θερινού Σχολείου και πιο συγκεκριμένα: Α) Τις  Εκπαιδεύτριες Ε.Ε.Σ. κ.κ. Γιαλαμά Κλητεία  και Σαμίου Κυριακή και Β) Τους Εθελοντές και Εθελόντριες κ.κ. Πέταλη Άννα, Φικιώρη Δήμητρα, Σαράφη Καλλιόπη, Βαγδούτη Μαρία, Λιθαδιώτου Ζαχαρούλα, Μπενάκη Χρήστο, Τσούπα Γεώργιο, Βούλγαρη Ελένη, Στέλλου Ζωή, Γεροπούλου Όλγα, Παπαδάκη Δάφνη.

10. Το βιβλιοπωλείο «Ι. Συλλόγιστος» για την άψογη συνεργασία στην παροχή όλου του έντυπου υλικού.

11.Το προσωπικό του σχολείου: α) τον φύλακα κ. Απόστολο Τσιακούμη, β) τους κυλικειάρχες Νίκο και Μαρία Παπακωνσταντίνου και γ) το προσωπικό καθαριότητας

12.Όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που μας τίμησαν με την παρουσία τους  και τους γονείς και κηδεμόνες που μας εμπιστεύθηκαν τα παιδιά τους. Ήταν μια μοναδική και αξέχαστη εμπειρία για όλους μας, μικρούς και μεγάλους!

13.Τους συναδέλφους καθηγητές που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ και με μεγάλη προθυμία κάλυψαν άψογα και ακούραστα το διδακτικό μέρος του ΘΜΣ και ήταν οι:

ΓΑΪΤΑΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  ΜΕΤΑΞΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΕΛΛΑ
 ΡΑΓΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Φωτογραφίες από το θερινό σχολείο ΕΔΩ