ΤΟ 1ο (ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ) ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Με χαρούμενες παιδικές φωνές γέμιζε το Συνεδριακό Κέντρο Θεσσαλίας, της Ι. Μ. Δημητριάδος στα Μελισσιάτικα κάθε πρωί, για τρεις ημέρες. Ήταν οι μαθητές και μαθήτριες που παρακολουθούν τα μαθήματα του Καλοκαιρινού Μαθηματικού Σχολείου που οργάνωσε το Παράρτημα Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.), για τους περίπου 60 μαθητές και μαθήτριες που Αρίστευσαν στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Το Καλοκαιρινό Μαθηματικό Σχολείο λειτούργησε για τρεις ημέρες πειραματικά, στις 27, 28 και 29 Ιουνίου 2011, από τις 9.00 το πρωί μέχρι τις 13.00 το μεσημέρι. Τα μαθήματα, που ήταν δωρεάν, περιλάμβαναν έξι διδακτικές ενότητες για κάθε τμήμα και θα δίδαξαν καθηγητές μαθηματικοί μέλη της Ε.Μ.Ε. και δάσκαλοι με μαθηματική ειδίκευση.

Πιο συγκεκριμένα, διδάχθηκαν:

α) η διδακτική ενότητα «Ακέραιο – Δεκαδικοί – Κλάσματα», από τον εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ70 κ. Άγγελο Σανδραβέλη.

β) η διδακτική ενότητα «Το Μαθηματικό Πρόβλημα – Ποσοστά», από τον Μαθηματικό κ. Δημήτρη Μπλατσή.

γ) η διδακτική ενότητα «Βασικές έννοιες Γεωμετρίας – Χρήση Γεωμετρικών Οργάνων», από τον Μαθηματικό κ. Κώστα Κομνό.

δ) η διδακτική ενότητα «Βασικές έννοιες Στατιστική – Πιθανότητες», από την Μαθηματικό κ. Αναστασία Κοντονίνα.

ε) η διδακτική ενότητα «Τα Μαθηματικά από την Αρχαιότητα έως Σήμερα – Ιστορία των Μαθηματικών», από τον Μαθηματικό κ. Σπύρο Δημόπουλο.

στ) η διδακτική ενότητα «Παιχνίδι και Μαθηματικά – Θέματα Διαγωνισμών», από τον Μαθηματικό κ. Πέτρο Νικολουδάκη.

ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ:

foto 01 foto 02 foto 03 foto 04 foto 05
foto 06 foto 07 foto 08 foto 09 foto 10