Ευχαριστίες για το 10ο Θερινό Μαθηματικό Σχολείο

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  ευχαριστεί θερμά όλους όσους βοήθησαν στην πραγματοποίηση του 10ουΘερινού Μαθηματικού Σχολείου 2022 που διεξήχθη από 20-22 Ιουνίου 2022 στο διδακτήριο του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου. Μετά από διακοπή δυο ετών και λόγω των συνθηκών, στο σχολείο συμμετείχαν μόνο 60 μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού και συγχρόνως με τα μαθήματα των Μαθηματικών, πραγματοποιήθηκαν δυο παράλληλα εργαστήρια, σκάκι και αστρονομίας. Η οργάνωση και η διεξαγωγή του θερινού σχολείου ήταν άψογη και οι μαθητές, όπως ανέφεραν στους υπεύθυνους, χάρηκαν ιδιαίτερα τόσο γιατί έλυσαν τις απορίες τους στα Μαθηματικά, όσο και γιατί συγχρόνως απόλαυσαν  τα πολύ επιτυχημένα εργαστήρια.

Ιδιαίτερα η Δ.Ε. θα ήθελε να ευχαριστήσει:

1.Το Δήμο  Βόλου, μεγάλο χορηγό επί σειρά ετών των  Θερινών Μαθηματικών Σχολείων και ιδιαιτέρως την Κα Κότογλου Δέσποινα, Αντιδήμαρχο Παιδείας & Πολιτισμού του Δήμου Βόλου και την Κα Μορφογιάννη Ν., Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου

2.Τον Διευθυντή κ. Γ. Πολύζο και το Διοικητικό προσωπικό της Α/θμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας για όλη τη βοήθεια και τη στήριξη

3.Τον Διευθυντή κ. Γεώργιο Γκράσσο και το Σύλλογο Διδασκόντων του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου για τη φιλοξενία και την παραχώρηση των χώρων και των υποδομών του διδακτηρίου

4.Την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου και ιδιαιτέρως τον Πρόεδρο κ. Ζαχείλα Λ. για την εξαιρετική παρουσίασή του «Θέλεις να γίνεις Αστρονόμος;»

5.Την Ακαδημία Σκακιστών  Βόλου και τον κ. Λαγάρα Στέλιο για τα πολύ επιτυχημένα μαθήματα σκάκι που προσέφερε στους μαθητές

1. Τους εθελοντές και τις εθελόντριες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Βόλου για την υγειονομική κάλυψη του 10ουΘερινού Σχολείου και ιδιαίτερα τις κ.κ. Γιαλαμά Κλητεία, Σαμίου Κική, Βαγδούτη Μαρία, Μπενάκη Χρ., Κοντοστέργιο Κ., Τίκα-Φασουλίδη Π. και Γκιώνη Ε.
  2. Τον κυλικειάρχη του σχολείου κ. Παπαναστασίου Ν. και

8.Τους συναδέλφους καθηγητές που με προθυμία κάλυψαν άψογα το διδακτικό μέρος του 10ουΘ.Μ.Σ.  και οι οποίοι ήταν:

ΓΑΪΤΑΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΟΝΤΟΝΙΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΠΑΡΔΑΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΛΤΣΑ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ ΣΑΜΑΡΑ ΕΛΕΝΗ   ΛΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ