Ανακοινώσεις για τη νέα σχολική χρονιά 2023-2024

Α) Ευχές για τη νέα σχολική χρονιά, Β) Συγχαρητήριες ευχές στους επιτυχόντες των Πανελλαδικών εξετάσεων 2023  & Γ) 1η ανακοίνωση για το διαγωνισμό «ΘΑΛΗΣ»  2023

Α)Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος του Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2023-2024 εύχεται στους συναδέλφους καλή δύναμη στο έργο τους και στους μαθητές των σχολείων του νομού μας καλή πρόοδο!

Β) Επίσης η Δ.Ε. συγχαίρει όλους τους μαθητές της Γ΄ τάξης Λυκείου όλων των σχολείων του Νομού μας, που συμμετείχαν με επιτυχία στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και τους εύχεται καλές σπουδές! Συγχαίρει επίσης τους γονείς, τις οικογένειες των μαθητών, όπως επίσης και τους καθηγητές τους, οι οποίοι τους στήριξαν στην ολοκλήρωση της προσπάθειάς τους αυτής. Ιδιαίτερα η Δ.Ε. συγχαίρει τους παρακάτω επιτυχόντες μαθητές, που συμμετείχαν επιτυχώς τις προηγούμενες σχολικές χρονιές στους διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και είναι οι: Σολδάτος Αντώνιος (Μηχανολόγων Μηχ. ΕΜΠ), Καλλίας Σπυρίδων (Μαθηματικό Αθήνας), Παπαναστασίου Κων/νος (Ηλεκτρολόγων Μηχ. ΕΜΠ), Κατσούδα Ελένη (Ιατρική Θεσσαλονίκης) και Τσατσαρώνη Στεφανία (Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ), μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Βόλου, Μηλαράς Βασίλειος, (Ηλεκτρολόγων Μηχ. Κρήτης), μαθητής του 2ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας, Σαράτσης Ηλίας (Ηλεκτρολόγων Μηχ. Θεσσαλονίκης) και Φωτιάδης Νικόλαος (Πολιτικών Μηχ. ΕΜΠ), μαθητές του 1ου  ΓΕΛ Βόλου και Βενιέρη Ζωή (Παιδαγωγικό Βόλου), μαθήτρια του 4ου ΓΕΛ Βόλου.

Γ) Αναφορικά με την 1η φάση του 84ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για τις τάξεις Β΄, Γ΄ Γυμνασίου & Α΄, Β΄& Γ΄ Λυκείου και του 13ου Τοπικού Διαγωνισμού για την Α΄ Γυμνασίου στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» 2023ανακοινώνεται πως θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Νοεμβρίου. Όταν οριστικοποιηθεί η ακριβής ημερομηνία και ο τρόπος διεξαγωγής θα υπάρξει νέα ανακοίνωση.