ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥ 73ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ “Ο ΘΑΛΗΣ” ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ_20-10-2012

Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από τα περισσότερα σχολεία της Μαγνησίας, πραγματοποιήθηκε ο Μαθηματικός Διαγωνισμός το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012.
Στην πραγματικότητα πρόκειται για δύο Διαγωνισμούς:
– τον 73ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» για μαθητές Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄Λυκείου και
– τον 2ο Τοπικό Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο Θαλής για την Α΄», για μαθητές Α΄ Γυμνασίου, που από πέρυσι καθιέρωσε το Παράρτημα Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε.
Οι Διαγωνισμοί αυτοί διεξήχθησαν στο διδακτήριο του 1ου Γυμνασίου Βόλου, όπου έχει καθιερωθεί να γίνονται και ήταν διαρκείας τριών (3) ωρών.

Σε συνημμένα αρχεία δίνονται τα θέματα και οι λύσεις του διαγωνισμού “Ο ΘΑΛΗΣ”, καθώς και του διαγωνισμού της Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.