Πραγματοποιήθηκε ο 7ος Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2013 και τις ώρες από 8.15 μέχρι 10.15, πραγματοποιήθηκε ο 7ος Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές και μαθήτριες Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού, που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στα πλαίσια του περιοδικού «Μικρός Ευκλείδης», ο οποίος τελεί και διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη συγχρόνως σε όλα τα σχολεία της χώρας. Στη Μαγνησία, τον συντονισμό της διαδικασίας διεξαγωγής του Διαγωνισμού έχει το Παράρτημα Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, με τη συνεργασία και εποπτεία του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας. Είχε προηγηθεί ενημέρωση όλων των σχολείων της Μαγνησίας, των κ.κ. Διευθυντών και Δασκάλων σχετικά με το Διαγωνισμό, τη φιλοσοφία του και το πνεύμα του.

Μπορείτε να δείτε τα θέματα και τις λύσεις του Διαγωνισμού για την Ε’ τάξη, καθώς και τη ΣΤ’ τάξη