ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥ 74ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ “Ο ΘΑΛΗΣ” ΚΑΙ ΤΟΥ 3ου ΤΟΠΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ “Ο ΘΑΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ”

Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από τα Γυμνάσια-Λύκεια της Μαγνησίας, πραγματοποιήθηκαν οι Μαθηματικοί Διαγωνισμοί, το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013.
– Ο 74ο Πανελλήνιο Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» για μαθητές Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου και
– Ο 3ος Τοπικό Μαθηματικός Διαγωνισμός «Ο Θαλής για την Α΄», για μαθητές Α΄ Γυμνασίου, που καθιέρωσε το Παράρτημα Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε.
Οι Διαγωνισμοί αυτοί διεξήχθησαν στο διδακτήριο του 1ου Γυμνασίου – 1ου Λυκείου Βόλου, όπου έχει καθιερωθεί να γίνονται και ήταν διαρκείας τριών (3) ωρών.
Σε συνημμένα αρχεία δίνονται τα αρχεία:
α) Θέματα του διαγωνισμού “Ο ΘΑΛΗΣ”,
β) Θέματα και οι λύσεις του διαγωνισμού “Ο ΘΑΛΗΣ”
γ) Θέματα του διαγωνισμού “Ο ΘΑΛΗΣ για την Α΄ Γυμνασίου”,
δ) Θέματα και οι λύσεις του διαγωνισμού “Ο ΘΑΛΗΣ για την Α΄ Γυμνασίου”