ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Με αφορμή την εγκύκλιο με αριθμό 137852/Γ2/02-09-2014 του υπουργείου Παιδείας, με θέμα «Οδηγίες για τις αναθέσεις των μαθημάτων του Γυμνασίου, του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου για το σχ. έτος 2014-2015», που μεταξύ των άλλων δίνει από τη φετινή χρονιά ως Β΄ ανάθεση το μάθημα των Μαθηματικών στο Γυμνάσιο στους εκπαιδευτικούς ειδικότητας ΠΕ19 και ΠΕ20 (πτυχιούχους πληροφορικής ΑΕΙ και ΤΕΙ), το παράρτημα Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας εκφράζει την έντονη αντίθεσή του.

– Δεν θέλουμε την υποβάθμιση των μαθηματικών στο δημόσιο σχολείο.

– Δεν θέλουμε τα παιδιά του Γυμνασίου να έχουν ελλιπή γνώση των μαθηματικών.

– Δεν ερχόμαστε σε σύγκρουση με τους συναδέλφους καθηγητές της πληροφορικής.

– Συντασσόμαστε με την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και τα Παραρτήματά της που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη συγκεκριμένη ανάθεση.

Καλούμε το υπουργείο Παιδείας να ανακαλέσει άμεσα αυτή την εγκύκλιο με εξαίρεση τους καθηγητές πληροφορικής που έχουν και πτυχίο μαθηματικών (όπως όριζε προηγούμενη εγκύκλιος). Τα μαθηματικά λόγω της ιδιαίτερης βαρύτητας που έχουν στην σχολική εκπαίδευση, δεν μπορούν να εμπλακούν σε μια λύση μηχανιστικής λογικής κάλυψης των κενών.

Καλούμε τέλος, τους γονείς των μαθητών του Γυμνασίου να μην δεχθούν αυτή την λύση.

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε