Ομιλία Τεύκρου Μιχαηλίδη με θέμα “Γεωμετρία & Φως”

Το Σάββατο 1/4/2017 στο Αμφιθέατρο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Βόλου (πρ. Γαλλικό Ινστιτούτο) δόθηκε η διάλεξη του Τεύκρου Μιχαηλίδη με θέμα” ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ & ΦΩΣ”. Πλήθος κόσμου συνέρρευσε για να παρακολουθήσει τον ομιλητή που με γλαφυρό τρόπο μας ανέλυσε τις θεωρίες του φωτός από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας δίνοντας του το έναυσμα για τη συγγραφή του βιβλίου του “Σφαιρικά Κάτοπτρα-Επίπεδοι Φόνοι”. Η εκδήλωση πραγματοποιηθήκε σε συνεργασία με την ομάδα “ΘΑΛΗΣ+ΦΙΛΟΙ” του Βόλου και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Φωτό από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Την ίδια ημέρα η Ι.Μ. Δημητριάδος πραγματοποίησε τιμητική ημερίδα προς τιμήν του αγαπητού συναδέλφου κ. Κωνσταντίνου Μαυρομάτη στην οποία το Παράρτημα της ΕΜΕ ήταν συνδιοργανωτής. Την ημερίδα προσφώνησε εκ μέρους της ΕΜΕ η Πρόεδρος Κα Στέλλα Δημητρακοπούλου και πολλοί συνάδελφοι που παρακολούθησαν τις παρουσιάσεις της εκδήλωσης. Η αφίσα της ημερίδας εδώ (afisa_ekdilwsis_maurommath).