Ανακοίνωση για τη Διοργάνωση του 7ου Θερινού Μαθηματικού Σχολείου 2017

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε. διοργανώνει το 7ο Θερινό Μαθηματικό Σχολείο από 26-30 Ιουνίου 2017 στο 14ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου (Μεταμορφώσεως –Γιάννη Δήμου) για τους μαθητές Ε΄& ΣΤ΄ Δημοτικού, που επέτυχαν στον 11ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Μαθηματικά & Παιχνίδι». Τα μαθήματα θα γίνουν σε θεματικές ενότητες σύμφωνα με την διδακτέα ύλη των αντιστοίχων τάξεων. Επιπλέον, συνεχίζοντας την παράδοση των προηγουμένων ετών, τα μαθήματα θα διανθιστούν με παράλληλες δράσεις.Έτσι, θα συνεχισθεί η συνεργασία με την:

Α) Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος και τους κ.κ. Ξενάκη Χ., Ζαφραντζά Ε. που σταθερά τα τελευταία χρόνια πλαισιώνουν το θερινό σχολείο, με την πολύ ενδιαφέρουσα διαδραστική Παρουσίαση “Πύραυλοι και Διαστημικά Ταξίδια”, ενώ συγχρόνως θα πραγματοποιηθούν:

Β) Μαθήματα  σκάκι σε συνεργασία με τη Σκακιστική Ένωση Βόλου και τους σκακιστές Βασίλειο Κορώνα και Στέλιο Λαγάρα

Γ) Εργαστήριο με θέμα: «Μαθηματικά & Τέχνη» από το γνωστό εικαστικό της πόλης μας κ. Γιώργο Ζήση και αντικείμενο τη “Συμμετρία στη Ζωγραφική”.

Δ) Εργαστήριο με θέμα: «Οι Αριθμοί του Μικρόκοσμου”  σε συνεργασία με τη Mόνιμη έκθεση του Ευρωπαϊκού Kέντρου Πυρηνικών Eρευνών (CERN),Nεοχώρι N. Πηλίου και τον Φυσικό κ. Ξ. Καπλάνη

Το θερινό σχολείο απευθύνεται  και στους επιτυχόντες μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄  Δημοτικού.

Συγχρόνως θα λειτουργήσει εργαστήρι για καθηγητές-δασκάλους-ενήλικες με θέμα: «Μαθηματικά & Φιλοσοφία των Μαθηματικών» και εισηγητή  τον Μαθηματικό και Καθηγητή Φιλοσοφίας κ. Γιώργο Ρουσόπουλο ( το βιογραφικό του εισηγητή ΕΔΩ). Με τον τρόπο αυτό  το 7ο Θ.Μ.Σ. ανοίγει έναν δίαυλο επικοινωνίας με την τοπική κοινωνία και την εκπαιδευτική κοινότητα.

Για τη συμμετοχή στις παραπάνω δράσεις απαιτείται για όλους τους συμμετέχοντες ηλεκτρονική εγγραφή.

• Οι μαθητές που βραβεύθηκαν στο Πνευματικό Κέντρο θα συμπληρώσουν την Αίτησή τους ΕΔΩ
  • Οι μαθητές που βραβεύoνται στα Σχολεία τους είναι για την Ε΄ Δημοτικού ΕΔΩ , της ΣΤ΄ Δημοτικού  ΕΔΩ και μπορούν να συμπληρώσουν την Αίτησή τους ΕΔΩ
  • Οι καθηγητές-δάσκαλοι-ενήλικες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Εργαστήρι Φιλοσοφίας θα συμπληρώσουν την Αίτησή τους ΕΔΩ