Ο 72ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ «Ο ΘΑΛΗΣ» ΚΑΙ Ο 1ος ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Α΄ ΓΥ

Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από τα περισσότερα σχολεία της Μαγνησίας, πραγματοποιήθηκε ο Μαθηματικός Διαγωνισμός το Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011.

Στην πραγματικότητα πρόκειται για δύο Διαγωνισμούς:

– τον 72ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» για μαθητές Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄,  Β΄ και Γ΄ Λυκείου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  και

– τον 1ο Τοπικό Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο Θαλής για την Α΄», για μαθητές Α΄ Γυμνασίου, που από φέτος καθιερώνει το Παράρτημα Ν. Μαγνησίας της Ε.Μ.Ε.

Οι Διαγωνισμοί αυτοί διεξήχθησαν στα διδακτήρια του 1ου Λυκείου – 1ου Γυμνασίου Βόλου, όπου έχει καθιερωθεί να γίνονται και ήταν διαρκείας τριών (3) ωρών.

Ολόκληρο το άρθρο στο συνημμενο αρχείο