ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ»

Το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012, στις 9.00 π.μ. θα διεξαχθεί στο διδακτήριο του 1ου Γυμνασίου- 1ου Λυκείου Βόλου, ο 72ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Ευκλείδης».

Σ’ αυτόν τον Διαγωνισμό θα λάβουν μέρος οι μαθητές και μαθήτριες που διακρίθηκαν στην Διαγωνισμό «Ο Θαλής».

Για την καλύτερη προετοιμασία  τους παραθέτουμε σε συνημμένο αρχείο τα Θέματα των ετών 2011, 2010, 2009 και 2008 του Διαγωνισμού « Ο Ευκλείδης», όπως δόθηκαν στους μαθητές κάθε φορά. Έτσι οι μαθητές κα μαθήτριες έχουν την δυνατότητα να δουν το πνεύμα και την είδος των θεμάτων παλιότερων Διαγωνισμών και να επιχειρήσουν και να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους.

Σε ξεχωριστό αρχείο, για τις ίδιες χρονιές, δίνονται  τα θέματα με τις λύσεις τους, για επιβεβαίωση των προσπαθειών τους.

Σε όλους του διακριθέντες μαθητές και μαθήτριες ευχόμαστε Καλή Επιτυχία.

Από την Διοικούσα Επιτροπή  του Παραρτήματος Ν.  Μαγνησίας

της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας