ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ “Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ”

Το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012, διεξήχθη ο 72ος Πανελλήνιος Μαθηματικός Διαγωνισμός « Ο Ευκλείδης» για μαθητές Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου , Α΄ ,  Β΄ και Γ΄ Λυκείου, καθώς επίσης και ο 1ος Τοπικός Διαγωνισμός « Ο Ευκλείδης για την Α΄» για μαθητές Α΄ Γυμνασίου. Ο Διαγωνισμός έγινε στο διδακτήριο 1ου Γυμνασίου – 1ου Λυκείου Βόλου, συμμετείχαν δε οι μαθητές και μαθήτριες που διακρίθηκαν στον προηγούμενο Διαγωνισμό «Ο Θαλής».
Τα γραπτά των διαγωνισθέντων μαθητών θα βαθμολογηθούν σε πρώτη βαθμολόγηση στο Βόλο, από Μαθηματικούς μέλη του τοπικού Παραρτήματος της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και στη συνέχεια θα σταλούν στην Αθήνα για δεύτερη βαθμολόγηση και τελική κρίση.
Παραθέτουμε παρακάτω τα Θέματα και τις Λύσεις τους, όπως αυτά δόθηκαν από τις Επιτροπές Διαγωνισμού.