«Ευχαριστίες για την Τελετή Απονομής Δημοτικού & για το  11ο Θερινό Μαθηματικό Σχολείο 2023 »

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ν. Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  (Ε.Μ.Ε.) ευχαριστεί θερμά όλους όσους βοήθησαν στην πραγματοποίηση:

Α) Της Τελετής Απονομής των Αριστείων, Βραβείων και Επαίνων των μαθητών που συμμετείχαν στον 17ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό  «ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΠΑΙΧΝΙΔΙ» 2023, για τις τάξεις Ε΄& ΣΤ΄ Δημοτικού. Η Τελετή πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023 στον προαύλειο χώρο του 14ου Δ. Σχολείου Βόλου με πλήθος μαθητών και γονέων να την τιμούν με την παρουσία τους και

Β) Του 11ου Θερινού Μαθηματικού Σχολείου 2023 που διεξήχθη από 19-22 Ιουνίου 2023 στο διδακτήριο του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου. Στο σχολείο συμμετείχαν 220 μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ Δημοτικού και για πρώτη φορά φέτος μαθητές της Α΄ Γυμνασίου. Συγχρόνως με τα μαθήματα των Μαθηματικών, πραγματοποιήθηκαν παράλληλα εργαστήρια Αστρονομίας, Σκάκι και Εικαστικών με θέμα: «Μαθηματικά & Τέχνη». Με την υποστήριξη και την οργάνωση της Διοικούσας Επιτροπής της Ε.Μ.Ε. Μαγνησίας καθώς και όλων των συντελεστών που βοήθησαν και συμμετείχαν, η διεξαγωγή του θερινού σχολείου ήταν άψογη.  Οι  μαθητές, συμμετείχαν ενεργά στα μαθήματα των Μαθηματικών, έλυσαν τις απορίες τους και προετοιμάστηκαν για τους διαγωνισμούς της επόμενης σχολικής χρονιάς. Εξίσου όμως απόλαυσαν τα πολύ επιτυχημένα εργαστήρια, εκφράζοντας την επιθυμία το Θερινό Μαθηματικό Σχολείο να διαρκούσε για περισσότερες ημέρες! Το Θερινό Μαθηματικό Σχολείο είναι μια προσφορά του Παραρτήματος της Ε.Μ.Ε. Μαγνησίας προς τους μαθητές του Νομού μας, τα μαθήματα παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ στους μαθητές και οι Καθηγητές καθώς και οι υπεύθυνοι των συνεργαζόμενων φορέων διδάσκουν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ!

Ιδιαίτερα η Δ.Ε. θα ήθελε να ευχαριστήσει:

1.Το Δήμο  Βόλου, χορηγό της Ε.Μ.Ε. Μαγνησίας και ιδιαιτέρως την Κα ΚΟΤΟΓΛΟΥ Δ., Αντιδήμαρχο Παιδείας & Πολιτισμού του Δήμου Βόλου, την Κα ΜΟΡΦΟΓΙΑΝΝΗ Ν., Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου και τον κ. ΤΖΟΥΝΗ Ευθ. Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Β/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου

2.Τον Διευθυντή κ. ΠΟΛΥΖΟ Γ. και το Διοικητικό προσωπικό της Α/θμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας για όλη τη βοήθεια και τη στήριξη, όπως επίσης και την Αν. Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. ΜΟΥΖΑΛΑ Δ. που τίμησε με την παρουσία της την τελετή απονομής.

3.Τον Διευθυντή κ. ΓΚΡΑΣΣΟ Γ. και το Σύλλογο Διδασκόντων του 14ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου για τη φιλοξενία και την παραχώρηση των χώρων και των υποδομών του διδακτηρίου

1. Τους συναδέλφους καθηγητές που με προθυμία κάλυψαν άψογα το οργανωτικό και διδακτικό μέρος του 11ου Θ.Μ.Σ. και οι οποίοι ήταν:

ΓΑΪΤΑΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΣΑΜΑΡΑ ΕΛΕΝΗ, ΜΠΑΡΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΟΝΤΟΝΙΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΚΑΛΤΣΑ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ, ΛΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ, ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΑΫΦΑΝΤΗ ΑΘΗΝΑ, ΒΟΥΛΚΟΥΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ, ΔΗΜΟΥ ΙΩΑΝΝΑ, ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΕΛΕΝΗ, ΖΙΩΓΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ ΑΘΗΝΑ, ΚΑΤΣΙΟΥΛΑΣ ΘΩΜΑΣ, ΚΟΚΚΟΤΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΚΟΡΟΜΗΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΚΟΤΡΟΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΜΠΟΤΟΝΑΚΗ ΓΩΓΩ, ΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ, ΝΙΜΠΗ ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΣΗ ΚΩΝ/ΝΑ, ΡΑΠΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΩ, ΤΣΙΑΝΑΚΑ ΘΑΛΕΙΑ, ΦΟΣΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΦΡΟΞΥΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΧΑΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΧΑΤΖΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΕΛΛΑ.

5. Τους επίτιμους Προέδρους και Γραμματείς του Παραρτήματος της Ε.Μ.Ε. Μαγνησίας κ.κ.: ΔΗΜΟΠΟΥΛΟ ΣΠ., ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗ Π., ΚΟΜΝΟ Κ. & ΚΑΡΑΝΙΚΑ Θ., για τη συνεχή, ανιδιοτελή προσφορά τους και την απλόχερη στήριξη τους σε όλες τις δράσεις του Παραρτήματος

6.Την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου και ιδιαιτέρως τους κ.κ. ΞΕΝΑΚΗ ΧΡ., ΖΑΦΡΑΝΤΖΑ ΕΥ. & ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΠ. για τις εξαιρετικές αστρονομικές παρουσιάσεις τους

7.Τον κ. ΚΟΡΩΝΑ Β., από τη Σκακιστική Ένωση Βόλου για τα πολύ επιτυχημένα μαθήματα σκάκι που προσέφερε στους μαθητές.

8. Τον κ. ΡΟΔΟΒΙΤΗ Ι., διδάσκαλο Εικαστικών του 14ου Δ.Σχ. για τo πρωτότυπo εργαστήριo Μαθηματικά και Τέχνη στο οποίο οι μαθητές κατασκεύασαν την ακόλουθη ομαδική εργασία

9. Τους εθελοντές και τις εθελόντριες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Βόλου για την υγειονομική κάλυψη του 11ουΘερινού Σχολείου και πιο συγκεκριμένα τις κ.κ. : ΓΙΑΛΑΜΑ ΚΛΗΤΕΙΑ, ΠΡΙΓΚΟΥ ΙΟΥΛΙΑ, ΚΕΛΛΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ, ΖΗΜΕΡΗ ΦΙΛΑ, ΣΑΡΑΦΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ, ΔΙΑΛΕΤΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΧΑΧΑΡΙΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ, ΜΗΤΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ, ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ, ΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.

10. Τους υπεύθυνους του κυλικείου του σχολείου, το ζεύγος ΒΑΟΥΤΗ. για την άψογη συνεργασία.