ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΗΜΕΡΙΔΩΝ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι δυο ημερίδες του Παραρτήματος την Πέμπτη 23 και την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023. Την ημερίδα της Γ΄Λυκείου παρακολούθησαν 300 μαθητές και καθηγητές της Γ΄ Λυκείου από τα Λύκεια της περιοχής μας, οι οποίοι με μεγάλη προσοχή παρακολούθησαν τους ομιλητές να αναλύουν θέματα Πανελλαδικών εξετάσεων προηγουμένων ετών με σαφήνεια, εστιάζοντας τόσο στις σωστές όσο και στις μη σωστές λύσεις μαθητών, που ανιχνεύθηκαν σε γραπτά βαθμολογικών κέντρων.

Το  αρχείο της εισήγησης του κ. Παναγιώτου  εδώ:

Epanaliyh

Το συνοδευτικό υλικό  της εισήγησης του κ. Θωμαΐδη για το Λύκειο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Κείμενο εισήγησης (Ε.Μ.Ε. Μαγνησίας, 23-2-22)

Εξαιρετική επιτυχία επίσης,  σημείωσε και η ημερίδα για το Γυμνάσιο, όπου 50 καθηγητές παρακολούθησαν τις νέες αλλαγές στα νέα Προγράμματα Σπουδών αναφορικά με το μάθημα της Γεωμετρίας στη Γ΄ Γυμνασίου. Ο κ. Θωμαΐδης ανάλυσε μέσα απο χαρακτηριστικά παραδείγματα τις βελτιωτικές αλλαγές που προτείνουν τα νέα Προγράμματα Σπουδών και πώς αυτές θα μπορέσουν να ενσωματωθούν μέσα στη διδακτική διαδικασία.

Η Δ.Ε. ευχαριστεί όλους όσους συμμετείχαν και βοήθησαν στη πραγματοποίηση των ημερίδων για την πολύτιμη βοήθειά τους!

Το συνοδευτικό υλικό  της εισήγησης του κ. Θωμαΐδη για το Γυμνάσιο  στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εκπαιδευτικό υλικό ημερίδας (24-3-23)